Eğitime diktatör gerekir (mi?)

Okulların açılmasına yakın her dönem etrafımdaki ailelerden duyduğum tipik serzeniş ve şikayet: “Bizim çocuğun (yada çocukların) okul açılıyor şimdi nereden bulacağız o kadar Sterlini (yada Euro). Okul da onu ister bunu ister hiç bitmez masraflar v.s.”. Tipik orta düzey bir aileye sorsanız “Ben çocuğumu devlet okulunda okutmam. İlgisiz öğretmenler, sınıflar sağlıksız, öğretmenin maaş garanti diye çocuğum ile birebir ilgilenmez…o yüzden veririm parasını özel okula yollarım” gibi şeyler aktarır size.  Kamu öğretmenlerine ise sorsanız “sınıflar çok kötü, demografisi değişti. Eskisi gibi verimli değil. Sınıfların eksikleri had safhada…” gibi yakarışlar duyarsınız. Tabi bir de kamu okullarında grev zamanı demek okulların açılması. Şimdi kamuda işin biraz rakamlarına bir de belki bize örnek olabilecek bir reform hareketine bakalım.

Temmuz 2015 itibari ile kamuda kadrolu öğretmen aylık maaşları toplamı : 24.811.699,01 TL. Kadrolu öğretmen sayısı: 3.867 kişi. Bunun karşılaştırması için kadrolu memur maaşları toplamı: 30.525.409,05 TL. Kadrolu memur sayısı: 5.197 kişi. Böyle bakar isek bütün devlet dairelerindeki 4 kadrolu memura karşılık 3 kadrolu öğretmen okullarımızda görev alıyor. Ortalama öğretmen maaşı: 6.416 TL iken ortalama memur maaşı: 5.873,65 TL. Bir de tabi öğretmenlerin her ders yılı başında asgari ücretin 1.75 katı oranında “öğretim yılı hazırlık  ödeneği” ödenir bu da kabaca yeni asgari ücret ile 3.000 TL yani aylık 250 TL daha ekstra gelir demek. Bununla birlikte ortalama kamu öğretmen aylık geliri 6670 TL gibi birşey oluyor. Devlet dairelerindeki ort. memur ile ort. öğretmen maaşı farkı yaklaşık 800 TL aylık oluyor yani asgari ücretin nerede ise yarısı kadar fark var her ay. Peki çalışma saatleri: Kamuda 39 saat haftalık çalışma süresi öngölmüş memurlara. Kamu öğretmenleri ise özel sektördeki öğretmenlerden farklı olarak  ortalama çalışma saati ise 25-28 saat civarında kalıyor. Bunu şöyle de yazabiliriz: Temmuz ayında bir memur her saat için 32 TL kazanırken her öğretmen 52 TL kazanmış üstelik bunu tatilde iken yapmış. Malum okulların 3 aylık tatilleri de var (2.5 ay yaz, 0.5 ay Şubat tatili.). Özel okullarda müdür pozisyonunda olanların bile 2500 TL gibi düşük bir maaşa çalışmak durumunda kaldığını da eklemek lazım.

rhee eğitim

Michelle Rhee Kore asıllı bir eğitim gönüllüsü. A.B.D. Washington D.C. eyaletinde eğitimde devrim sayılabilecek bir girişimde bulunmuş bir kadın olarak bize de belki yol gösterici olabilir. 2007 yılında yeni seçilen belediye başkanı eyaletin eğitim kurulunu iptal edip yerine bayan Rhee’i üst düzey eğitim görevlisi olarak atadı. Böylece Rhee, sözkonusu kurula danışmadan eğitim ile ilgili istediği bütün değişiklikleri zaman kaybetmeden ve tartışmaya fırsat vermeden yerine getirme şansı elde etmiş oldu. Üstten aşağıya olacak şekilde cesur kararlar alarak ilk yılında 23 okulu kapattı, 36 okul müdürünü işten çıkarıp 121 ofis işine son verdi. Yapıcı işler olarak da güzel örnek denilebilecek bölge okullarında erken yaşlardaki yetenekli çocuklar için sanat ve müzik sınıfları oluşturdu. Belki de en önemli yaptığı ise sendikaların itirazlarına rağmen öğrenci performansına dayalı maaş ödeme ve iş güvenliği uygulaması olmuştur. İyi öğrenci yetiştiren öğretmenlere %20-30 arası ek prim ödeme yanında kötü performans gösteren öğretmenlerin sözleşmesini iptal etme hakkını elde etmişti. Bunu kullanarak 241 öğretmenin işine (Eyaletteki öğretmenlerin %5’ine tekabul ediyor) kötü öğrenci sınav sonuçları sebebi ile son verirken 737 tanesine de uyarı vererek tekrarı halinde işten çıkarılacaklarını bildirmiş.

Sanırım bazı şeyleri değiştirmek için herkes adına risk alacak kadar cesur insanlara ve çocuklarımızın geleceğini kurtarmak için böyle kişilere destek verecek rasyonel bir toplum bilincine ihtiyacımız şart.

Bir cevap yazın