Doktor ve Millet vekili olmak

7 Haziran 2015 seçimleri sonucu Türkiye’de kadın vekil sayısı 98’e (toplamın %18’i), doktor vekil sayısı da 53 (%9,6) oldu. Bizdeki 2013 seçimleri sonucu kadın vekil sayısı 4 (%8) iken doktor vekil sayısı 16’a (%34’ten %32’e) düşmüş. 2006’da ise 18 olan (%36) doktor vekil sayısı demek ki düşmeye devam ediyor. Bunun ne önemi var? diyebilirsiniz. KKTC’de doktor olmak birazda isim yapmışsanız yaşamınızda ulaşabileceğiniz en yüksek tatmin yeri. Dışarıda gördüğünüz hürmet, saygıyı hiçbir meslek grubu size sağlayamaz. Buna benzer bir meslek aslında siyasetçilerinki. Bu yüzden ikisini karıştıranlar oluyor. Siyasete atılmaya niçin niyetlenir bir insan? Belki ülkede yanlış gördüğü bir şeyleri düzeltmek istiyordur. Belki de hürmet, saygı veya güç elde etmek istiyordur veya kısa yoldan zengin olmanın yolu olarak görmektedir. Seçildikten sonra hesap sorulmadığını da bilmek kötü niyetlileri biraz daha motive ettiği kesin. Peki, bir doktor niçin aday olur? Siyasi partiler dışarıda bu itibar sahibi olan meslek grubundakileri otomatik oy makinesi olarak gördüğü için aday listelerine yazmak isterler. Doktor ne ister peki? İsim yapmak, biraz daha saygı, hürmet yoksa parada gözü olmamalı. Bir de aday olmak için nasıl olsa ülke yönetimi, ekonomi konusunda herhangi bir görüşünüzü talep eden yok.
2014 vergi listesinde en yüksek gelir beyan eden ilk 250 kişi içinde 83 doktor bulunmakta. Bunların beyan ettikleri gelir genelde faturaya dayanmamakta. Çünkü sağlıkta KDV olmadığı için fatura veya fiş zorunluluğu yok. Yani hesabınızı ancak siz bilirsiniz. Vergi dairesi 840 doktorun (tabipler birliğinde kayıtlı doktor sayısı) kapısına vergi memuru koyamaz. Minimum doktor vizite ücreti 80 TL olan bir ülkede kapıyı açtınız demek asgari ücretli bir kişinin bir günlük kazancı (yak. 70 TL)’ndan fazlası gitti demek. Doktor da haklı: uzun sene eğitim görmüş senelerini vermiş mezun olmak için. Kazancı hakkı tabi ama kazancının vergisini de vermek görevi. Problem işte buralarda başlıyor. Doktorların geliri az mı? Kamuda çalışıp aldığı maaşları yetmeyen doktorlar var. Hatta geçenlerde hepimizin duyduğu anestezi doktorunun devlet hastanesinde ameliyattaki hastayı bırakıp özeldeki başka bir hastaya gitmesi olay olmuştu. Yukarıda yazdığımız vergi rekortmeni doktorlardan 72’si kamuda çalışıyor. İlginç. Benim bildiğim kamu görevlilerine maddi çıkar elde edecekleri ikinci iş yasak. Ama vergi şampiyonları listesine de girmişler. Peki diğer doktorlar az kazanıyor mu? Geçenlerde kürtaj skandalı olarak ortaya çıkan doktor isimlerinden ikisinin hesabında 8 milyon TL gibi miktar para olduğu haberleri de çıktı. Bu miktar bir kişinin kazandığı asgari ücret maaşı 444 yıl hiç yemese biriktirebileceği bir para ya da kısaca o kişinin ailesinin 15 nesil sonra görebileceği miktar.

Doktor gelirleri 2012-2014 vs asgrai ücretli
Peki, konumuz vekillik doktorlara ne getiriyor? Ülke sağlık problemleri ile ilgili girişimi olan doktor vekil var mı? Sağlık, Tarım ya da içişleri bakanı da olsa fark etmez hizmetini duymazsınız. Ama vekil maaşlarında ekstradan temsil ödeneği diye yaklaşık %12-25 arası vergisiz geliri olduğunu da duymadınız. Gelir vergisi alınmayan tek maaş hatta. Niçin? Vekillerin harcamaları çokmuş katkı olurmuş diye. Partiler de adaylık için para topluyor adaylardan. Ha bir de her vekil için devlet, partilerine 101 bin TL yardım yapıyor. Hangi parayla? Devletin geliri vatandaşından aldığı vergilerdir. Yani kısaca biz vergi ödeyenler paralar onlarda toplansın diye, vergi ödemeyenler (ya da eksik ödeyen) için sabah akşam mesai yapıyoruz.

Doktor vergi ve gelir farkı 2012-2014

Not: Yayımlanan tablolar 2014 yılında vergi beyanları listesinde ilk 250e giren doktorlardan ibarettir. Diğer doktorlar için henüz çalışma yapılmamıştır. Birinci tablo 2012-2014 arası beyan edilen gelir değişimlerini gösterirken, ikinci tablo sadece 2014 yılına aittir.

Kaynaklar: Kıbrıs Türk Tabibller Birliği, Milliyet Gazetesi, haber10

Bir cevap yazın