Bu kadar havuzun suyu nereden geliyor?

Yaklaşık 10 Kilometrekarelik alanda 1,000 küsur yüzme havuzu. Bölgenin 2011 nüfusu ise yaklaşık 2,500 kişi. Yüzde yüz emin olmasam da kilometrekarede kişi başına düşen havuz sayısında sanırım “Dünya rekoru” olabilir. Burası neresi mi? Öncelikle karşılaştırma için birkaç bilgi vereyim. Sosyetenin merkezi sayılabilen Los Angeles şehrinde her 90 kişiye bir havuz düşüyor. Lefkoşa’da sayabildiğim kadarı ile 158 havuz (kapalı havuzlar hariç) bulunmakta. Yani 450 kişiye 1 havuz düşüyor neredeyse. Nüfusuna göre en çok havuza sahip ülke Yeni Zelanda (65,000 havuz ve 120,000 SPA).
Havuzların statü sembolü olması 2. Dünya harbinden sonra ABD’de başlar. Özellikle Eshter Williams’ın “Milyon Dolarlık deniz Kızı” filmi, arzu edilen bir zenginlik göstergesi haline gelmesine ön ayak olur. Eskiden bir bulaşık makinesi, araç telefonu veya renkli televizyon statü sembolü iken günümüzde güçlü spor arabalar, yabancı çocuk bakıcıları ve yüzme havuzları artık zenginlik simgesi olmuş. Bu yazdıklarım bizim ülkeye özel değil. Bunları İngiliz “Daily Mail” gazetesi, batı dünyası için yazmış. Biraz etrafınıza bakarsanız aslında bizdeki statü yarışını çok rahat görebiliriz. Özellikle Mercedes ardından da BMW ve Land Rover markalarının bizdeki ithalat miktarları neredeyse son 5-6 senedir hep ilk 5 marka içinde. Yani statünün ilk ayağı tamamdır. İkinci ayağı olan bakıcı kısmında sanırım sayı anlamında bir çalışma yok ama gözlemlerimde çift bakıcı ile gezen, alışveriş yapan da gördüm. Diğer son konu olan havuzlu ev ise net ortada. Kısaca bizim gibi dört tarafı denizle çevrili bir adada havuza ihtiyaç duyulduğundan değil daha çok statü göstermesi açısından ihtiyaç olabilir. Henüz tam sayımını bitiremedim ama tahminim 2000-3000 arası bir yerlerde havuzlu ev var ülkemizde (Ortalama her 150 kişiye bir havuz düşer). Bunu da bizim ülkedeki konut sayısına (yaklaşık 90,000 diyelim) bölerseniz her aileye bir havuzlu ev düşüyor demek. Her 40 evden biri havuzlu demek. Peki maliyeti ne bu işin? Ortalama bir havuz senelik 70 ton su kullanıyormuş. Gideri ise 4,500 TL civarı. Eğer 2,500 ise yüzme havuzu sayımız toplam maliyetimiz böylece 11,250,000 TL oluyor (625 asgari ücretlinin yıllık geliri kadar). Harcanan temiz su miktarı ise 175,000 ton oluyor. Yıllık su ihtiyacımızın 140’ta birini havuzlarda zevk için tüketiyoruz demekki.

Yüzme Havuzları KKTC
Sadrazam Köy-Alsancak Arası KKTC Yüzme Havuzları

İlk başta sorduğum sorunun cevabı ise Sadrazam köy ile Lapta Balıkçı Limanı arasında kalan bölgedir. Uydu resimlerine bakarsanız tek göreceğiniz bir sürü mavi dikdörtgenler. Hatta bu havuzlar o kadar dip dibe ki birinden öbürüne geçmek için neredeyse 2 adım yetiyor. Bu artık o bölgedekiler için statü sembolü olmaktan çıkmış daha çok yüzme havuzunun olmaması ayıp şekline gelmiştir. Her 2.5 kişiye bir havuz düşen bir alanda bir sonraki statü yükselmesi ne ile olacak merak ederim. Denizin dibinde iken havuza girmeyi zevk saymak israftan başka birşey değil bence. Ama haklılar biraz da. Sonuçta 40 derece üstü hava sıcaklıklarının normal olduğu KKTC’de denize bile giriş parası vermeden giremiyorsan bari evinde biletsiz yüzüp serinlersin.

Kaynaklar: Google Earth Pro, SIBA Ltd, Los Angeles Swimming Pools Map, Daily Mail, Wikipedia,

Bir cevap yazın